Aktuality a tiskové zprávy

Návštěvnost v listopadu 2023

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v listopadu 2023.

Hrádek2 502
Kamenný dům836

Vánoce na Hrádku

Už cítíte Vánoce? Přijďte se naladit na Hrádek. Již zítra otevírá naše tradiční vánoční výstava! A pokud byste rádi trochu bohatší program, zveme Vás na náš sobotní Advent na Hrádku s dílničkami, jarmarkem a koncertem!

Prodloužení výstavy

Výstava "Co nového v muzeu?", kterou najdete na Hrádku, můžete navštívit až do 10. prosince. Nenechte si ujít jedinečnou možnost prohlédnout si, co do muzejních sbírek přibylo v uplynulých dvou letech.

Návštěvnost v říjnu 2023

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v říjnu 2023.

Hrádek13 734
Kamenný dům1 713

Vernisáž výstavy Bezčasí našich krajin

2. listopadu 2023 byla slavnostně zahájena mezinárodní výstava fotografií a obrazů s názvem Bezčasí našich krajin. Je to první společná výstava tří dlouholetých přátel – Jany Vyčítalové, Anniky Clarissy Marnitz a Nina Sable z Německa. K vidění jsou černobílé fotografie Jany Vyčítalové, které zachycují industriální krajinu v porovnání s přírodou. Annika Clarissa namalovala soubor akrylových obrazů, které jsou nefiltrovaným odrazem jejích prožitků a pocitů občas velmi ponurého každodenního života v Porúří. Nino Sable přivezl barevné fotografie zhotovené objektivem svého iPhonu, které předvádějí výraznou krásu městské krajiny, lidmi často míjenou bez povšimnutí. Výstavu můžete navštívit každé úterý až neděli od 10 do 16 hodin na Hrádku.

Poslední přání popraveného odbojáře

V letošním roce si připomínáme 80. let od poprav několika členů odbojové organizace Národní obranný svaz (NOS). Jejími členy bylo několik občanů z Kutné Hory a z okolních vesnic. Mezi nimi např. také kutnohorský obchodník Josef Tomášek a chlístovický rolník Josef Strnad. A právě jemu bude věnována pietní akce v Chlístovicích, která se uskuteční 4.11. 2023 od 10 – 13.30 hodin a bude spojena s vyzdvižením zvonu do věže kostela sv. Ondřeje v Chlístovicích. Iniciátorkou akce je MUDr. Květa Bačkorová, která nechala odlít zvon na památku svého dědečka Josefa Strnada. Josef Strnad vstoupil za 1. světové války do československé legie v Rusku a ve druhé světové válce spolupracoval se zmíněnou odbojovou organizací. Za účast v odboji a vedení regionální organizace NOS Kutná Hora venkov byl popraven spolu s Josefem Tomáškem a pěti dalšími druhy v drážďanské sekyrárně dne 15.10. 1943. Ve svém dopise na rozloučenou uvedl tři přání. První z nich se nikdy nesplnilo, chtěl být pohřben v Chlístovicích. Přál si, aby jeho potomci hospodařili na rodinném majetku i po jeho smrti, což se podařilo díky polistopadovým restitucím. Posledním jeho přáním bylo, aby v kostele sv. Ondřeje visel ještě jeden zvon. A právě toto přání bude vyplněno v sobotu 4. listopadu, kdy bude zvon nesoucí jeho jméno – Josef – vynesen do věže chlístovického kostelíka. Pořadateli akce jsou Sionský kostelík z. s., Obec Chlístovice, Římskokatolická farnost Bykáň a České muzeum stříbra.

Publikace Bylany. Život prvních zemědělců

Zaujala Vás výstava "Bylany. Život prvních zemědělců" a chtěli byste se dozvědět víc? Nová stejnojmenná publikace se zaměřuje nejen na historii a výsledky výzkumů v Bylanech, ale také na hlavní okruhy života neolitických zemědělců. Nechybí ani bohatá fotografická dokumentace či digitální a kresebné rekonstrukce. Knihu můžete do konce roku zakoupit v Českém muzeu stříbra za 190 Kč.

Návštěvnost v září 2023

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v září 2023.

Hrádek16 970
Kamenný dům3 290

Burza knih

V rámci Dne Středočeského kraje uspořádá České muzeum stříbra v Kutné Hoře na Hrádku dne 28. 10. 2023 veřejnou burzu knih a sběratelských artefaktů. Předem přihlášení zájemci si do vyčleněných prostor přinesou vlastní předměty k prodeji, které si ocení a budou je po celý den sami prodávat. Účastníci neplatí žádný poplatek.

Pokud máte zájem o prodej svých knih, obraťte se na knihovnici muzea Evu Entlerovou, e-mail: knihovna@cms-kh.cz, tel. 327 51 21 59, linka 25, mobil 722 994 435.

Přihlášky si můžete vyzvednout také osobně v knihovně muzea, a to v úterý a ve středu od 9.00 – 16.00 hod. V ostatní dny je možné získat přihlašovací formulář v informačním centru muzea, které sídlí vedle budovy Hrádku v čp. 33.

Zájemci se mohou hlásit do 23. 10. 2023. Kapacita míst je omezena!

Dny evropského kulturního dědictví

Dny evropského kulturního dědictví 2023 jsou za námi. Program byl vskutku nabitý, krom tradičních komentovaných prohlídek a víkendového sníženého vstupného nechyběl bohatý doprovodný program. Uskutečnila se ukázka řemesel (děkujeme SUPŠ a VOŠ Turnov) či promítání filmu Až zařve lev (děkujeme za spolupráci VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora) s následnou besedou s režisérem Janem E. Svatošem. Pomyslným vrcholem programu byl 4. kutnohorský kulatý stůl pořádaný ve spolupráci se SOA v Praze – SOKA Kutná Hora. Téma sedleckého kláštera ve středověku bylo vystiženo v 5 přednáškách, krátké shrnující video jste již mohli vidět na našich sociálních sítích. Nechyběla ani exkurze do samotné sedlecké katedrály.

Nestihli jste program EHD? Nezoufejte, další akce nás čekají již v říjnu a zatím můžete alespoň okusit atmosféru ve fotogalerii.

Stránky